Układ mięśniowy

Układ mięśniowy jest to zbiór mięśni w organizmie. W przypadku tego bloga, będzie interesował nas układ mięśniowy człowieka.

Układ mięśniowy

Czym jest układ mięśniowy?

U każdego z nas znajduję się około 450 do 500 mięśni, w zależności od płci, może stanowić to - 40% masy ciała u mężczyzn, oraz około 35% u kobiet, z racji mniejszej objętości mięśniowej.

Funkcją układu mięśniowego jest wprowadzanie organizmu w ruch, umożliwianie działania narządów wewnętrznych, oraz krążenie krwi.

Układ mięśniowy człowieka

Rodzaje mięśni:

  • Mięśnie poprzecznie prążkowane - mięśnie, nad którymi organizm ma kontrolę, pozwalają na poruszanie się szkieletu oraz ustalają położenie kości w stosunku jednej do drugiej,
  • Mięśnie gładkie - ich ruchy są poza kontrolą organizmu
  • Mięsień sercowy
  • Mięśnie szkieletowe

Mięśnie poprzecznie prążkowane.

Mięśnie poprzecznie prążkowane, które odpowiadają za ruch szkieletu, będą głównym zainteresowaniem tego bloga. Są to mięśnie nad którymi organizm ma największą kontrolę, które w pewien sposób jest w stanie rozbudować, oraz zwiększyć ich siłę, poprzez dobieranie odpowiednich ćwiczeń oraz diety, co znajdzie się w kolejnych wpisach ;)

Ciekawostka:

Pomiędzy 25-tym, a 75-tym rokiem życia. Przeciętny człowiek traci około 40% swojej masy mięśniowej. Wynika to z zmieniającego się trybu życia, gdzie zaczyna przeważać tryb siedzący, a aktywność fizyczna schodzi na drugi plan. Zjawisko te nazywane jest sarkopenią.