Mięśnie brzucha

Marzenia o sześciopaku, czyli to co większość z nas chciałoby mieć!

Mięśnie brzucha

Budowa i funkcje mięśni brzucha

Mięśnie brzucha to grupa mięśni, do której należą mięśnie proste brzucha, skośne oraz poprzeczne (plus mięsień czworoboczny lędźwi, ale o tym kiedy indziej).

 1. Mięśnie proste brzucha to mięsień, który biegnie od mostka, aż do kości łonowej. Dzięki niemu, brzuch staje się bardziej płaski i sztywny. Pozwala on na ruchy skrętne i zginające ciało do przodu.
 2. Mięsień skośny zewnętrzny brzucha, znajduje się po bokach brzucha, a jego główną funkcja jest skręcanie tułowia oraz zginanie i prostowanie kręgosłupa.
 3. Mięsień skośny wewnętrzny brzucha, znajduje się pod mięśniami zewnętrznymi. Odpowiada za skręcanie tułowia w przeciwnym kierunku do mięśni zewnętrznych brzucha.
 4. Mięsień poprzeczny brzucha, znajduje się najgłębiej, pod resztą mięśni. Jego zadaniem jest stabilizacja kręgosłupa, oraz wsparcie przy wydechu.

Schorzenia

Mięśnie brzucha odgrywają znaczną rolę w stabilizacji postawy oraz generowaniu siły w naszym organizmie, istnieją jednak różnego rodzaju zaburzenia, które mogą w tym przeszkodzić, a oto kilka z nich:

 1. Napięcie mięśni brzucha, może być spowodowane nadmiernym wysiłkiem, przetrenowanie, brakiem rozgrzewki przed treningiem lub złym ułożeniem ciała podczas ćwiczeń, objawia się spięciem mięśni oraz bólem.
 2. Rozciągniecie mięśni brzucha to uszkodzenie, które powstaje gdy mięśnie są za bardzo rozciągane lub przeciążone. Może to spowodować ból, sztywność i trudności w codziennych czynnościach.
 3. Przepuklina brzuszna to stan, w którym wnęka narządu lub tkanki wypukla się przez słabą część mięśni, zazwyczaj w okolicy pępka lub pachwiny. Towarzyszy temu ból, dyskomfort i zwykle problemy trawienne.
 4. Zapalenie mięśni brzucha występuje kiedy mięśnie są zapalne i obrzmiałe, prowadzi to do bólu i dyskomfortu. Zapalenie może być spowodowane urazem albo infekcją.
 5. Urazy, mogą wynikać z nagłego i silnego zgięcia, lub skrętu ciała, wypadku czy upadku. Prowadzą do bólu, osłabienia mięśni lub nawet ich zerwania.

Ćwiczenia

 1. Plank tzw. deska,
 2. sit-up, czyli klasyczne brzuszki,
 3. unoszenie nóg w zwisie,
 4. rowerek,
 5. leg raises

Dieta

Ćwiczenia na brzuch są ważnym elementem każdego planu treningowego, co pomaga w unikaniu różnego rodzaju bólów czy kontuzji.

Z drugiej strony, aby zbudować dobrze wyglądający i widoczny kaloryfer, niezbędna jest odpowiednia dieta. Warto pamiętać o odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i tłuszczy w diecie, oraz co najważniejsze o deficycie kalorycznym. Mięśnie brzucha ma każdy z nas, lecz zwykle kryją się one pod warstwą tłuszczu, a samo ćwiczenie mięśni brzucha, może powodować tylko jego powiększenie.